FILTRY ODPYLAJĄCE

Filtry odpylające służą do odpylania materiałów sypkich, załadowywanych do silosów, zbiorników w sposób pneumatyczny lub załadowanych w sposób mechaniczny.

Rodzaje filtrów odpylających

Wyróżnić można kilka typów filtrów odpylających:

 • mechaniczne,
 • pneumatyczne,
 • pneumatyczne z wentylatorem,
 • mechaniczne z wentylatorem.

Jak sama nazwa wskazuje, filtry mechaniczne mają urządzenie mechaniczne, powodujące strzepywanie osadzonego materiału na wkładach filtracyjnych. Czynnikiem tym jest wibrator elektryczny. Na skutek jego pracy pył, który osadza się na wkładach filtracyjnych, jest strzepywany ponownie do danego zbiornika, silosu itp. W przypadku filtrów pneumatycznych czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze, które pod wpływem odpowiedniego ciśnienia, osuszone, spełnia rolę oczyszczania wkładów filtracyjnych.

Oferujemy też filtry pneumatyczne z wentylatorem, w których czynnikiem oczyszczającym wkłady filtracyjne z pyłów jest sprężone, osuszone powietrze podawane pod odpowiednim ciśnieniem. Filtry te mają wentylator wywołujący mechaniczny przepływ powietrza, który zwiększa wydajność filtra jednocześnie wytwarzając podciśnienie w silosie / zbiorniku.

Zastosowanie filtrów odpylających

Nasze filtry odpylające znajdują zastosowanie w instalacjach do wyłapywania zanieczyszczeń powietrza powstających przy użyciu materiałów sypkich w procesach technologicznych. Między innymi znajdziemy je:

 • w silosach,
 • w mieszarkach w wytwórniach betonu i asfaltu,
 • w zbiornikach pośrednich,
  na stanowiskach pakowania materiałów sypkich,
 • w procesach produkcji, gdzie materiały sypkie są przesypywane z jednego zbiornika poprzez podajnik ślimakowego lub inne urządzenie transportu do innego,
 • w stacjach recyklingu do wyłapywania lepkich cząstek z całości materiałów poddanych recyklingowi,
 • na stanowiskach obróbki materiałów metalowych przy dużym zapyleniu,
  na liniach produkcyjnych samochodów itp.

Filtry odpylające – dostępne kolory

Filtry odpylające w ponad 90 proc. są wykonane ze stali nierdzewnej, a pozostałe ze stali malowanej w kolorze szarym. Na specjalne zamówienie można wykonać malowanie według tabeli RAL.

Typy i rodzaje filtrów

W przypadku filtrów pneumatycznych możemy zaoferować klientom filtry MAXAIR, FGS, EKO, FGM, MINIDUST. W kategorii filtrów mechanicznych mamy w ofercie filtry FGV. Jeśli chodzi o rozmiary filtrów to występują one w rozmiarze od 2 do 50 m2 powierzchni odpylania, przy średnim obciążeniu na poziomie 72 m3 / m2 powierzchni. Wielkość ta mówi nam o tym, jaka jest całkowita wydajność filtra – ile w ciągu godziny filtr jest w stanie przez siebie przepuścić powietrza, przy zachowaniu skuteczności oczyszczania na poziomie 99,9 proc., dając gwarancję hermetyzacji procesów technologicznych.

Montaż filtrów odpylających może być dokonany samodzielnie przez klienta, według instrukcji dołączonej do produktu. Można również zlecić to naszej firmie.

FILTR typ MAXAIR
FILTR typ FGS
FILTR typ FGV
FILTR typ EKO
FILTR typ FGM
FILTR typ MINIDUST
Scutti Polska
Ul. Świerkowa 18
Ligota Górna
46-200 Kluczbork
Tel. +48 77 4183700
E-mail: [email protected]

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.